X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
تصویر
تصویر
templates for Your weblog List of Iranian Top weblogs
شنبه 12 آبان‌ماه سال 1386
برترین عکس‌های آب و هوایی زمین
 
در زیر 11 عکس بسیار جالب را می‌بینید که بیانگر ویژگی‌های جغرافیایی و قدرت باورنکردنی طبیعت هستند. با کلیک بر روی هر عکس ، می‌توانید نمای بزرگ‌تری از آن ببینید:
1 و 2- ساحل سریلانکا ، 26 دسامبر سال 2004 : پیش از رسیدن سونامی ویرانگر ، دریا 400 متر عقب‌نشینی می‌کند:
 
دقایقی بعد دیواری از آب ، به سوی ساحل حرکت می‌کند:
 
3- مخروط افکنه ، استان ژینژیانگ چین : این عکس در سال 2002 گرفته شده است و مساحت 56.6 در 61.3 کیلومتر دارد.
مخروط افکنه معمولا وقتی که تشکیل می‌شود که جریان آب وارد یک دره شود ، به خاطر رسوبات زیاد معمولا مسیرهای جریان آب گرفته می‌شوند و مثلثی از کانال‌های فعال و غیرفعال ایجاد می‌شود:
 
4- عقب‌نشینی یخچال‌ها در هیمالیا در بوتان: عکس زیر گرچه زیباست ولی در عین حال نگران‌کننده است ، چرا که نشان می دهد پدیده گرم شدن اب و هوای زمین باعث آب شدن تدریجی یخچال‌ها شده است ، پدیده‌ای که در دهه‌های اخیر آغاز شده است:
 
5- گردباد ایزابل : این عکس در سال 2003 از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است و اندازه بسیار بزرگ این گردباد را نشان می‌دهد ، گردبادی که سرعتی حدود 165 مایل در ساعت پیدا کرده بود:
 
6- 21 آگوست سال 2003 ، ساحل شرقی گرینلند : در این عکس محل رسیدن ساحل و دریا منظره‌ای شبیه فراکتال به خود گرفته است ، به نظر می‌رسد دریا ریشه در ساحل دارد:
 
7- شفق قطبی : عکس حیرت‌انگیز و شبح‌وار زیر پدیده‌ای طبیعی به نام شفق قطبی را نشان می‌دهد و از شاتل آنلانتیس گرفته شده است:
 
8- منظره کسوف کامل از فضا : این عکس در سال 99 و از ایسنگاه فضایی میر گرفته شده است. این عکس سایه ماه را روی زمین نشان می دهد. قطر سایه ماه ، حدود 2000 کیلومتر است. این عکس جزو آخرین عکس‌هایی است که میر گرفته است.
 
9- پارک ملی اگمونت ، نیوزیلند : آتشفشان اگمونت آخرین بار سال 1775 فوران کرد و اکنون در مرکز یک پارک ملی قرار دارد. در پیرامون این آتشفشان جنگلی به شعاع 9.5 کیلومتر قرار دارد:
 
10- فوران آتشفشان اتنا ، اکتبر سال 2001 : عکسی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است ، فوران آتشفشان اتنا در جزیره سیسیل ایتالیا را نشان می‌دهد. ابرهایی از خاکستر به سوی لیبی در حال حرکت هستند.
 
11 - موریتانی : این تصویر شگفت‌انگیز با پهنای 30 مایلی ، از ساختمانی موسوم به richat در صحرای مورتانی گرفته شده است. این عکس به وسیله تابش‌سنج‌های انعکاسی و گرمایی در سال 2000 و از فضا گرفته شده است.
اما این منظره عجیب چگونه به وجود آمده است؟ سال‌ها در مورد جواب این سؤال بحث و مناقشه وجود داشت. در ابتدا تصور می‌شد ، این ساختمان در اثر برخورد یک شهاب‌سنگ به وجود آمده است. ولی دانشمندان هیچ شواهدی از سنگ‌هایی که به علت برخورد شهاب ، قائدتا می‌بایست بر اثر گرما و فشار تحت استرس قرار گرفته باشند ، نیافتند.
اکنون تصور می‌رود که فرسایش عامل ایجاد این منظره شگفت‌آور باشد.
 
 
منبع : این عکس‌ها در این سایت گردآوری شده بودند و آنقدر زیبا بودند که دلم نیامد توضیحات این عکس‌ها را ترجمه نکنم.
عکس‌ها نمی‌دانم چرا قابل دسترسی نبودند!

عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 33448