X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
تصویر
تصویر
templates for Your weblog List of Iranian Top weblogs
دوشنبه 11 تیر‌ماه سال 1386
مهستی در غربت، جهان را وداع گفت

1946 - June 25th, 2007

"مهستی" خواننده ایرانی روز 25 ژوئن از میان ما رفت. مهستی  نام اصلی اش خدیجه (افتخار) دده بالا بود. در سال 1946 به دنیا آمد و روز دوشنبه در سن 61 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان فوت کرد.

 
 پس از انقلاب توسط دولت جمهوری اسلامی فعالیت و پحش صدای مهستی در کشورش ایران ممنوع شد.

  

 

مهستی در سال 1946(1325) متولد شد. کار خود را در برنامه معروف گل های رنگارنگ رادیو ملی ایران با آهنگ "آنکه دلم را برده خدایا" آغاز کرد. استعدادش برای خوانندگی توسط پرویز یاحقی، یکی از مشهورترین موسیقیدان های ایران، کشف شد. در دهه چهل پخش آوازهای نخستین او در مجموعه گلهای رنگارنگ  از رادیو ملی ایران، اعتبار هنری وی شد و او یکی از خوانندگان محبوب مردم گردید و سپس راه را برای ورود خواهر بزرگترش، هایده به عالم هنر خوانندگی باز کرد.گفته می شود که هایده، خواهر مهستی، کار خود را پنج سال پس از او آغاز کرد. در طول 35 سال کار خوانندگی، مهستی آهنگ های ماندگار بسیاری اجرا کرد. تاثیر مهستی در موسیقی سنتی ایران با ارزش و بخشی از سرمایه موسیقی سنتی ایران محسوب می شود. پس از انقلاب، به بریتانیا رفت و بعد از چند سال بالاخره به آمریکا مهاجرت کرد. در سال 2005 آکادمی جهانی هنر، ادبیات و نیز رسانه های بسیاری برای 35 سال فعالیت در زمینه موسیقی سنتی و پاپ ایران از هنر او تقدیر به عمل آوردند.

 

 

 

او در (بهمن ماه) ماه مارچ 2007 اعلام کرد که از چهار سال پیش به بیماری سرطان پیشرفته مبتلا است و غفلت در درمان آن، سبب وخامت حال وی شده است و از ایرانیان خواست تا در برابر عوامل سرطان زا و نشانه های آن هوشیارباشند. ابتلای مهستی به بیماری سرطان هنگامی منتشر شد که او در ایام نوروز به دلیل شدت بیماری اش نتوانست روی صحنه کنسرت در دوبی ظاهر شود و توسط دخترش که از لندن به دوبی آمده بود به بیمارستانی در لس آنجلس منتقل گردید. از وی حدود 35 آلبوم موسیقی از جمله : "هوای یار"، "آشفته"، "مسافر" و "گل امید"و..  به یادگار باقی مانده است.

 

 او در سال های پیش از مرگ در شهر"سنتا روزا" در شمال کالیفرنیا در آمریکا با دخترش سحر و همسرش ناصر و دو فرزند دیگرش ناتاشا و ناتالی زندگی می کرد. وی که در دو روز آخر عمرش در اغما به سر می برد روز 25 ژوئن سال 2007 در بیمارستان از میان ما رفت"... 

 

یادش گرامی

هایده و مهستی، جشن رنگارنگ سال 1356

گلچین آهنگ های مهستی برای دانلود


عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 33448